AMD Yeni Ekran Kartı Mimarisi Navi 2018 De Geliyor..

Üst seviye  ekran kartları  ile tanıdıgımız  AMD Vega serisinden sonra Navi serisi için çalışmalar hızlandırıldı…..

Son yıllarda  grafik teknolojileri açısından oldukça yenilikci olan AMD için önümüzdeki yıl da çok daha calışacagını söyleyebilirim. AMD Vega mimarisinin 2. neslini piyasaya sürmeye hazırlanırken, Navi mimarisi de bir sürpriz hazırlayabilir.

 

Hızlı gelişmeler 🙂

 

Çeşitli sayfalara gelen  gelen bilgilere göre 7nm sürecinde geliştirilecek Navi mimarisi için Temmuz veya Ağustos  aylarında 2018de piyasayı işaret ediliyor. Bu aylarda yapılacak SIGGRAPH 2018 etkinliğinde AMD yeni mimarisini tanıtacak ve  hakkında da çeşitli bilgiler  verecek.

 

Son bilgiler ışığında kafalarda biraz soru işareti oluşmuş durumda zira AMD gelecek yılın ilk yarısında 12nm sürecinde hazırladığı Vega 2.0 mimarisini duyurmayı planlıyor. Vega mimarisin üzerine performans ve enerji tüketimi olarak eklenerek yapan yeni mimari gelecek yıl boyunca firmanın en önemli  kozu olacak gibi.

 

Bu durumda Navi mimarisi biraz erken davranmış oluyor. Yeni üretim süreci ile yüzde 40 civarında performans artışı sunması beklenen mimari ayrıca ilk kez yapay zeka işlemcisine de ev sahipliği yapacak.

Diğer taraftan Vega mimarisinde olduğu gibi bir harita karşımıza çıkabilir. Aslında Vega mimarisini ilk olarak geçen yıl sonlarında yapay zeka sistemleri için hazırlanan hızlandırıcılar da görmüştük. AMD o dönem pek fazla bilgi vermedi. Ardından 2017 Mayıs ayında Frontier Edition adlı profesyonel ekran kartı tanıtıldı. Temmuz ayında da oyuncu kartlarını gördük.

 

yeni bir üretim  olduğu için Navi ekran kartlarının yakın zamanda büyük bir üretime geçmesi biraz zor gibi duruyor. Navi mimarisi muhtemelen Ağustos 2018 tarihinde yapay zeka hızlandırıcılarında karşımıza çıkacak. Bu bakımdan ilk etapta kısıtlı bir bilgiye sahip olacağız. Yıl sonunda ise profesyonellere yönelik bir ekran kartı gelebilir. Oyuncular için ise en erken Nisan-Mayıs 2019 gibi bir hareketlilik yaşayabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir