AMD Radeon RX500 serisi yerine Vega 11 gelebilir. GTX 1060 rakip çıktı :)

AMD  orta ve düşük serisi ekran kartları için  üretigi Radeon rx500 serisi yerini AMD Vega 11 serisi alabilir. Üst seviye ekran kartı serisi için piyasada olmak isteyen amd vega serisi ekran kartlarını piyasaya sürmüştü. AMD firması poliris mimarisiyle elde ettigi bu başarıyı düşük   ve otra bütçedeki kullanıcıları içinde  kullanmak istiyor gibi yani düşük ve orta  bütçeye vega serisi geliyor..

 

İlk kez HBM 2

 

Firmanın bir süredir Vega 11 adında düşük performanslı bir çekirdek üzerinde çalıştığı sanıyorduk. Vega 11 çekirdeğinin ise 400$ civarında ki  ekran kartlarına ait olacağı düşünülüyordu ama daha degişik  bir durum söz konusu.

 

Duyulan yeni bilgilere göre Vega 11 çekirdeği ilk olarak  Radeon RX 500 serisinin yerini  almak istiyor. Bu çekirdek üzerinde iki ekran kartı  artaçak . Tamamen açık Vega 11 XT versiyonunu temel alan Radeon RX Vega 32  ve kırpılmış Vega11 Pro versiyonunu benzerlik gösteren   Radeon RX Vega 24 ekran kartları olucak gibi.

Yeni ekran kartlarında 4GB HBM 2 bellek olacağı söyleniyor. 1024-bit bellek veri yolu ile yüksek bant genişliği sunaçak  yeni serinin Nvidia GeForce GTX 1060 ekran kartına rakip olması bekleniyor.

 

Güney Kore’deki sertifika onaylarında 13 farklı Vega 11 ekran kartı görülüyor. Vega 11 sadece masaüstü değil taşınabilir bilgisayar isteyenlere  de hitap edecek. Bu durumda  hem hava hem de sıvı soğutmalı versiyonları hesaba katarsak sayı 13 ekran kartı çok fazla  değil. Muhtemelen sınırlı sayıda üretim ekran kartlarıda  seri içerisinde yer alacak.

 

Çok daha yeni bir teknoloji olan HBM 2 bellekleri sadece üst fiyat segmentinde görüyoruz. Vega 11 çekirdeğinin alt seviyeye hitap edebilmesi için uygun bir fiyatlandırma yapması şart. 250$-300$ seviyesi iyi bir başlangıca fırsat verir ancak HBM 2 belleklerle kulanmak pek mümküm olmuycak gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir