1000TL ile 1300TL Arası Oyuncu Bilgisayarı Toplama Rehberi

Merhaba  dostlar , Bu gün sizlerle 1000 TL ile 1300tl  bir oyuncu bilgisayarı topluycaz bütçemiz kısıtlı oldugundan bazı seylerden feraket etmemiz lazım.. Bu bütçede en iyi oyun preformansı veren  ve  geleçege dönük bir pc  toplamak istedim

1. İşlemçi Seçimi ?

İşe ilk önçe işlemçi şeciminden başladım. Kafamda bu sistemde piyasadaki her oyunu açabilecek olan gt 1030 kullanmak vardı bu yüzden darbogaz yapmıyaçak bir işlemci seçmeliydim.(Darbogaz nedir ? Bir işin girdi ve çıktısı arasında yaşanan kayıp zamanın adı tam olarak darboğazdır. Buna sebep olan faktörlerin başında yüksek donanım gücü karşısında zayıf kalan donanımdır. )

AMD ve İntel işlemçilerine bakmaya karar verdim işlemçilerin bir listesini çıkardım. Bu listede Amd tarafında AMD A4 6300 (150tl), AMD A6 6400K(168TL) ve AMD Athlon X4 840 (215tl) işlemçilerine baktım.  AMD a4 6300 ve a6 6400 işlemcilerini ekran kartını yeterli beslememedigini gördüm . AMD Athlon x4 840 işlemcisini ise DRR3 izin vermesinden   dolayı eledim. DRR3  bir anakart kullanmış olsak  geleçe dönük bir sistem olmayaçaktı

Artık intel tarafındanki işlemçilere bakmaya başladım. İntel tarafında her işlemçi ddr4 bir anakart takılıyor ve 1151 pin destekliyordu buda geleçekte 7.nesil i3 ve i5 işlemçilerini takabilmemizi olanak saglıyordu. İntel İşlemcilerini listeledigimde Intel Celeron G3930g(160tl) ve Intel Pentium G4400(210tl) işlemçileri karşıma cıktı. 2 İşlemcide ekran kartını besleyebiliyordu.  Peki Ya 50 TL fark olan 2 işlemçi arasında peki ya ne fark  var ?

İŞLEMCİ ÖZELLİKLERİ
İşlemci Numarası G4400 G3260
İşlemci Soket Tipi Soket 1151 Soket 1151
İşlemci Sayısı 2 Çekirdek 2 Çekirdek
İşlemci Teknolojisi Intel Pentium Intel Pentium
İşlemci Hızı 3.3 GHz 3.3 GHz
İşlemci Ön Bellek 3 MB 2 MB
İşlemci Markası Intel Intel
GENEL ÖZELLİKLER
Menşei Çin Çin
Garanti 24 24
Kutulu/Kutusuz Kutulu Kutulu
GRAFİK KART
İşlemci Bus Hızı 2133 Mhz 1333 MHz

İşlemcini özeliklerinde pek bir fark yok. Ama siz bütçenize göre secim yapın…. TEST İÇİN TIKLA

2. Anakart Seçimi ??

Magluk bütcemizden dolayı en düşük seviye anakart seçmeliyiz buda cok kullanılan h110 serisinden olacak. MSI H110M PRO-VD PLUS Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&DVI Anakart öneriniyorum. h110 serisine gayet başarılı ve ucuz bir anakart fiyatı 215 tl  tabikide bir kötü yanı var. Parası olmayan kullanıcılar 4 gb ram satın alırsa max 16 gb ram yapamıyacak cünkü 2 ram slotu var.

4Tane ram slotu olan modelleride bulunmakta.. Ürünün özeliklerine bakalım ?

MSI H110M PRO-VD PLUS Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&DVI Anakart

 • PCI Express 3.0
 • DDR4
 • Core i3
 • Core i5
 • Core i7
 • VGA
 • Celeron
 • Pentium
 • DVI

MSI H110M PRO-VD PLUS

6.Nesil Intel® Core™ / Pentium® / Celeron® işlemcileri destekler (LGA 1151 soketli)

DDR4-2133 Memory desteği

HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRMAK BİZİM İŞİMİZ

PRO serisi anakartlar her PC’ye uyabilecek şekilde tasarlandı. Güvenebileceğiniz kalitesi ve en üst performansı ile akıllı iş çözümleri, bu anakartların en önemli özelliği. Uzun ömürlü, güvenilir ve süper kararlılığa sahip MSI PRO serisi anakartlarla hayatınızı kolaylaştırın iş gelirlerinizi arttırın.

EŞSİZ BELLEK PERFORMANSI VE KARARLILIK

Geleneksel bellek tasarımlarında bellek sinyalleri genellikle diğer bileşenlerin ürettiği elektromanyetik sinyalleri tarafından bozunuma uğrar ve sistemin daha yavaş, daha kararsız çalışmasına neden olur.

MSI’ın sunduğu DDR4 Boost teknolojisi ve optimize edilmiş hatlara sahip izole bellek devresi sayesinde bellek sinyalleri her zaman saf olarak iletilir; böylece sisteminiz sürekli optimal performans ve kararlılıkla çalışır.

GÜVENLİ VE GÜVENİLİR UEFI BIOS ÇÖZÜMÜ

Bu gelecek nesil UEFI BIOS sürümü tamamen yeniden tasarlanmış ve sistem toplayanların en sevdikleri seçeneklerle donatılmıştır. Kolay BIOS flash işlemlerinden gelişmiş veri koruması ve sistem güvenliğine kadar CLICK BIOSsisteminizi tam anlamıyla korumak ve optimize etmek için gerekli tüm araçları sunar.

Akıllı tasarım ve Windows 10 optimizasyonları ile CLICK BIOS her zamankinden daha hızlı. UEFI kabuğundaki grafik kullanımı azaltılarak daha hızlı açılması, daha hızlı tepki vermesi ve ayarları değiştirirken daha akıcı çalışması sağlandı. İşlev ve ayarların akıllı bir şekilde kategorilere ayrılması sayesinde şu ana kadar gördüğünüz en kolay BIOS arayüzü haline geldi:

Gelecek Nesil UEFI BIOS

Sistem toplayanlar için mükemmel

Kullanımı kolay

Windows 10 için optimize edildi

Güvenlik özellikleri ile donatıldı

KARARLI, GÜVENLİ AĞ DENEYİMİ

MSI Professional serisi anakartlardaki Gigabit ağ bağdaştırıcısı hızlı, güvenilir ve güvenli bir ağ deneyimi sunar.

Network Genie ile kolay kullanımlı bant genişliği optimizasyonu

Uygulamaların trafik önceliğini atama olanağı sunar

Bulut kullanımı ve veri eşitleme için mükemmel seçimdir

M-CLOUD

MSI M-Cloud, kişisel dosyalarınızı bulutta saklamanın en kullanışlı yoludur. M-Cloud, kullanıcı dostu arayüzü ile karmaşık ayarları kolaylaştırır. Öğrenmesi kolaydır. Kişisel bulut dosyalarınızı rahatlıkla yönetebilirsiniz. M-Cloud ayrıca PC’nizi bir erişim noktasına dönüştürebilir. Böylece kablosuz ağınızı ya da internet sinyalinizi birkaç basit adımda diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz.

Wi-Fi paylaşımı

VERİ PAYLAŞIMI

MILITARY CLASS 4 BİLEŞENLER

DARK CHOKE

Dark Choke, çok daha düşük sıcaklıklarda ve daha yüksek kapasiteyle, verimililkler ve kararlılıkla çalışmasını sağlayan özel bir çekirdek tasıarımı kullanır.

SOLID CAP

Alüminyum çekideği ile MSI Katı kapasitörler düşük ESR değeri ile yüksek performans sunarken ağır yükte bile 10 seneye kadar kullanım ömrüne sahiptir.

 • RUTUBET KORUMASIRutubetin %10 daha az absorbe edilmesi, “Geçirgen Anodik Filament” şeklinde tanımlanan yüzeydeki yalıtım direncinin aniden kaybolması sorununu büyük ölçüde engeller. Bu işleme tabi tutulmamış devre kartlarında 10 kat daha fazla hata oranı mevcuttur.
 • YÜKSEK ISI KORUMASIMSI anakartlarda kullanılan tüm ana bileşenler, en zorlu hava koşullarında gerçekleştirilen askeri sınıf testlerden başarıyla geçmiştir.
 • DEVRE KORUMASIÖzenle seçilmis malzemeler, çoklu devre karti katmanlari ve korumalar, GAMING anakartlarimizda en iyi devre korumasini garanti ediyor.
 • ESD KORUMASITüm giriş-çıkışlar, elektrostatik deşarja karşı koruma altına alınmıştır.
 • EMI KORUMASITüm MSI anakartlar, ABD Federal Iletişim Komisyonu (FCC) tarafından belirlenmiş yönergelere uyumludur ve elektromanyetik girişim etkilerine karşı koruma altındadır.

KOLAY TANILAMA

MSI EZ Debug LED, bilgisayarınızı her açtığınızda 3 adet LED ile CPU/Bellek/VGA işlemlerini denetlemenize yardımcı olan kolay bir sorun giderme aracıdır. Sorun mu yaşıyorsunuz? Bu LED’leri kontrol ederek hangi bileşenin zorluk çıkardığını öğrenebilir, hatayı düzelterek çalışmanıza kısa zamanda devam edebilirsiniz.

GELİŞTİRİLMİŞ CPU AŞIRI GERİLİM KORUMASI

Tümleşik aşırı gerilim koruması, CPU ve diğer bileşenlerde kısa devre ve yüksek gerilim nedeniyle hasar oluşmasını önler. 24 pin CPU güç konnektörünün yanında bulunan kırmızı LED ışığı, aşırı gerilim korumasının devrede olduğunu gösterir.

TOTAL FAN CONTROL

Total Fan Control, anakartınıza bağlı tüm fanların denetimini kolay bir arayüz ile gerçekleştirmenizi sağlar.

4pin konnektörler ile fan denetimi tamamen sizde!

Fan hızı ve sıcaklıkları gerçek zamanlı olarak izleyin

Sezgisel, kolay kullanımlı uygulama tasarımı

Profil oluşturma imkanı

Fan hızları, voltaj ve sıcaklık değerlerini kayıt dosyasına yazma özelliği

WHQL ONAYLI.WINDOWS 10 İÇİN HAZIR.

MSI PRO Serisi anakartlarla Microsoft Windows 8 / 8.1 veya Windows 10 kullanırken uyumluluk problemlerinden endişe etmeyin.

MSI, dünyada Microsoft Windows 10 WHQL sertifikasına sahip ilk anakart üreticisidir. Uyumluluk ve performans odaklı MSI ArGe ekibi, tüm MSI PRO serisi anakartlarda Microsoft Windows işletim sisteminin son sürümünü sorunsuz olarak kullanmanızı garantiledi.

2X ÖN PANEL USB 3.1 GEN1

Zekice yerleştirilmiş USB 3.1 Gen1 ön yuvası ile MSI anakartlarında 2 adede kadar USB 3.1 Gen1 cihazını doğrudan kasanızın ön panelinde kullanabilirsiniz. Böylece hızlı USB hızlarına ulaşmak için kasanızın kalan ulaşılması güç yerlere eğilmek zorunda kalmazsınız..

LEGACY DVI / VGA VIDEO DESTEĞİ

Profesyonel monitörlere, TV’lere, projektörlere ve diğer cihazlara destek verebilmek için bu anakart DVI ve VGA çıkışlarına sahiptir. Ekranınızın tipi ne olursa olsun, adanmış bir ekran kartı veya tümleşik konnektör ile MSI anakartlar sizi yolda bırakmaz.

Teknik Özellikler
Yapı Micro ATX
İşlemci Özellikleri
İşlemci Soket Tipi Soket 1151
Ram Özellikleri
RAM Tipi DDR4
Anakart
MB Chipseti Intel H110
MB Ram Slot sayısı 2
Onboard
VGA Var
Ethernet Var
8 x USB 2.0 VarBilgi
4 x USB 3.0 VarBilgi
DVI Var
PS/2 (Klavye/fare yuvası) Var
VGA Slot
PCI Express 3.0 VarBilgi
HDD I/O
SATA III VarBilgi
İşlemci Serisi
Core i7 Var
Core i3 Var
Core i5 Var
Celeron Var
Pentium Var
Genel Özellikler
Menşei Çin
Garanti 24

Ürün özelikleri bizim bütün ihtiyaacamızı karşılama yeterli..

MSI H110M PRO-VD PLUS Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&DVI Anakart

3. Ram Seçimi ??

 Ram secerken  anakart destekledigi son Mhz olan 2133Mhz  ve ddr4 olan herhangi bir ram alabilirsiniz . 8gb ddr4  ve 2133 Mhz  ramler ortalama 300TL bütçesi düşük olan arkdaşlar 4 gb(150tl)kulabilir. İleride  8gb yapmak  ram aynı ramden 1 tane daha alabilir. Direkman 8gb alırsanız 16gb yapabilirsiniz. . Ben  GSKILL 8GB Aegis DDR4 2133Mhz CL15  öneriyorum. Nedeni ise diger ram diger  markalarından biraz ucuz oluşu aynı zamanda 4 gb versiyonuda var.

4.Ekran Kartı Seçimi??

Ekran kartı seçerken bütçemizin dışına cıkmadan alabileçegimiz en iyi ekran kartı gtx 1030 demiştik. Peki ya hangi gtx 1030 ? Burda yine para faktoru  devreye giriyor cünkü  gtx 1030 320tl ile 380tl arası  fiyatları degişiyor kimisinde sadece sogutma blogu var kimisde tek fan..
GTX 1030 serisin en ucuz  ve en pahalı modelleri arasındaki ne fark var ? diye kendime sordugumda 250Mhz çekirdek hızı   olduğunu fark ettim buda 2-5 fps demek.
Benim önerdegim  hem görünüş hemde Mhz konusunda orta sınıf olan MSI GeForce GT1030 AERO ITX 2G OC 2GB GDDR5 64Bit Nvidia DX12  340 tl ve GIGABYTE GT 1030 2GB GDDR5 64 Bit  325tl ekran kartı alınabilir ama bütçesini az olanlar için Msi GT 1030 2G LP OC 2GB GDDR5 64Bit DX12  ekran kartı öneriyorum

5. Depolama Alanı ??

Bilgisayarımızda doping kaynagı olan ssd kulanmak isterdik fakat bütçemiz buna  izin vermiyor. Bu yüzden çok Kral bir harddisk seçtim. Seagate 3.5″ 1TB Barracuda Sata 3.0 ve  7200Rpm 64MB 210Mb/s (200tl)okuma hızlarına sahip ssd ve hardisk melezi gibi bir sey 🙂

1tb alan günümüz oyunları için bençe yeterli ama bütçesi kısıtlı olan arkadaşlarımız 500gb( 150tl) kullanabilir.

6. Kasa Ve Psu

Bütçemiz el vermediği için seltifkalı bir güç kaynagı kulanmamız pek mümkün degil bu yüzden kasa ve güç kaynagını set olarak almak lazımki tasaruf edelim. Birlikte alçagmız için önçe kaç watt güç tüketigini bulmamız lazım ben tahmin edebiliyorum faket yinede msi bize sunmuş oldugu güç kaynagı hesaplama sayfasına bi bakayım 280watt yeteli oldugunu söylemiş. Fakat biz geleçegi düsünerek 350watt kulanmalıyız Bu yüzden kasa Power Boost VK-1624 350W Shiny Piano Siyah ATX Kasa kullanmak istedim atx yapısı ile  cok rahat bir sekilde anakart sıgcaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir